نکاتی که در ساخت روف گاردن (بام سبز) باید به آنها توجه کنیم

در این مقاله قصد داریم در مورد روف گاردن و نحوه ساخت آن و نکاتی که باید در هنگام طراحی و اجراء به آنها توجه کنیم توضیح دهیم. البته اشاره‌ای هم به اصطلاح بام سبز خواهیم داشت تا تفاوت آن دو را بیشتر درک کنید. روف گاردن چیست؟ به زبان ساده، باغی است که در پشت بام یک ساختمان یا هر سازه دیگری ساخته و پرورش داده می‌شود. باغبانی روی پشت بام معمولاً در مناطقی اتفاق می‌افتد که فضای کافی برای ایجاد فضای سبز در جلوی منزل وجود ندارد. به طور کلی باغبانی پشت بام را می‌توان به دو روش مختلف طبقه بندی کرد:
ادامه مطلب

لایه های روف گاردن (بام سبز)

لایه های مخصوصی که برای روف گاردن تولید شده اند با توجه به مسائل فنی مطرح در بام و همچنین رفع نیازهای گیاهان برای رشد بهتر و شادابی بیشتر طراحی شده اند. در این مقاله به معرفی این لایه ها و عملکرد آنها و مشکلاتی که ممکن است در نتیجه اجراء غلط روف گاردن به وجود آید میپردازیم.
ادامه مطلب

محاسن و معایب روف گاردن(بام سبز)

در این مقاله به بررسی محاسن و معایب روف گاردن پرداختیم محاسن روف گاردن: ۱-استفاده از فضای بلااستفاده و مرغوب پشت بام ۲-افزایش طول عمر بام از لحاظ عایق رطوبتی ۳-بهبود عملکرد بام از لحاظ عایق صوتی و حرارتی ۴-ایجاد ارزش افزوده در پروژه و مرغوب شدن ساختمان با احداث روف گاردن(بام سبز) ۵-گسترش فضای سبز در فضای شهری به صورت باغ های عمودی(روف گاردن) ۶-کمک به کاهش آلودگی هوا ۷-کنترل دمای شهری ۸-زیباسازی منظر شهری معایب روف گاردن: ۱-هزینه روف گاردن ۲-نگهداری روف گاردن ۳-تحمیل بار مضاعف بر سازه
ادامه مطلب

روف گاردن (بام سبز) چیست؟

در این مقاله به تعریف انواع سیستمهای روف گاردن و بام سبز میپردازیم و به توضیح انواع روف گاردن یا باغ بام از جمله روف گاردن های متمرکز(Intensive roofgarden) , روف گاردن های غیر متمرکز (Extensive roofgarden) یا بام سبز یا گرین روف خواهیم پرداخت و توضیحاتی راجع به روف گاردن های مدولار (فلاورباکسی) خواهیم داد.
ادامه مطلب

همه چیز در ارتباط با نور دیوار سبز

در این مقاله به اهمیت نور مناسب برای سلامت دیوار سبز میپردازیم و در رابطه با تامین نور مناسب گرین وال به وسیله منابع نوری مصنوعی توضیحاتی دادیم.
ادامه مطلب

چه گیاهانی مناسب دیوار سبز هستند

یکی از مهمترین موضوعات در احداث یک دیوار سبز انتخاب پوشش گیاهی مناسب است.         همه زحماتی که در احداث یک دیوار سبز کشیده میشود برای داشتن گیاهانی شاداب، زیبا و ماندگار است. در انتخاب گیاهان قبل از هر چیز میبایست شرایط محیطی حاکم بر گیاهان را سنجید منظور از شرایط محیطی بررسی محدودیت هاییست که به واسطه شرایط دمایی،رطوبت،نورو .... بر محل قرارگیری دیوار سبز حاکم …
ادامه مطلب

نکاتی که در احداث دیوار سبز باید به آنها دقت کنیم

در این مقاله به نکاتی که میبایست در هنگام احداث دیوار سبز به آنها توجه کنیم اشاره میکنیم تا در انتخاب سیستم مناسب و بهینه گرین وال دقت فرمایید.
ادامه مطلب

معرفی انواع دیوار سبز

در این مقاله سعی میکنیم با معرفی کلی دیوار سبز و انواع آن شما را با انواع دیوار سبز (گرین وال) از نظر نوع ساختار آشنا کنیم و تا حدودی به بررسی محاسن و معایب آنها بپردازیم.
ادامه مطلب

پارامترهای موثر در ماندگاری و سلامت دیوارسبز

        ماندگاری و سلامت یک دیوارسبز وابسته به رعایت یک سری نکات است که در این مطلب قصد داریم به آنها اشاره کنیم.   ۱-انتخاب سیستم درست و مناسب با شرایط پروژه در هنگام احداث دیوارسبز:   در زمان اجراء دیوار سبز باید توجه ویژه ایی به انتخاب سیستم صحیح و با عملکرد مناسب کنیم.متاسفانه در سالهای اخیر سیستم های غیراصولی و بدون پشتوانه علمی در کارگاه های …
ادامه مطلب

کارکردها و محاسن و معایب دیوار سبز

      دیوارهای سبز کارکردها و محاسن زیادی دارند اما میتوان مهمترین عملکرد دیوار سبز را ایجاد منظر سبز و زیبا دانست.مهمترین عاملی که یک کاربررا به سمت استفاده از گرین وال سوق میدهد زیبایی این المان است اما دیوار سبز دارای کارایی و عملکردهای دیگری هم هست که در این مقاله قصد داریم به آنها بپردازیم. دیوارهای سبز ابزارهایی هستند که به کمک طراحان می آیند و می توانند …
ادامه مطلب